12 stycznia 2014

Jabłonów (Yabloniv; Яблунів)

Dzisiaj chciałabym zabrać Państwa do Jabłonowa (Яблунів, obwód iwano-frankowski, rejon kosowski), miejscowości znajdującej się pomiędzy Kołomyją (16 km) a Kosowem (17 km).

Pierwsze wzmianki, o tej  miejscowości. pochodzą z 2 kwietnia 1605 roku, kiedy to miasto zostało założone przez starostę galicyjskiego Stanisława Włodka i dostało nazwę Włodków. W 1610 roku. miejscowość ta przeszła w ręce magnata Mateusza Jabłonowskiego, który w 1610 roku zmienił jego nazwę na Jabłonów.

dworzec autobusowypark wraz z 2 pomnikami, znajdujący się niedaleko dworca autobusowego. 

szkoła


budynek kultury


szkoła muzyczna

cerkiew prawosławnaszkoła-internatuliczki w Jabłonowie

 Więcej zdjęć z Jabłonowa mogą Państwo zobaczyć, w moim albumie, tutaj:źródło informacji:
http://yabluniv.kosiv.net/selo/17-selyshche-miskoho-typu-yabluniv-istoriia-ta-sohodennia.html
http://www.karpaty.info/ua/uk/if/ks/yabluniv/

3 komentarze:

 1. Serdecznie Witam!!! Wielkie dzięki za Jabłonów.Ojciec mój urodził się w Jabłonowie w 1907 r.Dziadek miał tam kuźnię. Ojciec mój już nie żyje,ja wędruję uliczkami Jabłonowa i, uroniłam już łezkę:).Dziękuję serdecznie za ''wzrusznia''.Proszę dalej tworzyć,bardzo fajna sprawa!!! Żal za gardlo ściska.! .Życzę wiele dobrego., pogody , radości ..........pozdrawiam serdecznie Krystyna Mielnik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziekuje, ze odwiedzila Pani mojego bloga i ogromnie sie ciesze, ze moglam Pania tak wirtualnie przeniesc w rodzinne strony. Bardzo dziekuje, rowniez za komentarz oraz zyczenia - wiele dla mnie to znaczy! Serdecznie pozdrawiam i zycze wszystkiego najlepszego!

   Usuń
 2. Niestety, dziś trudno znaleźć miejsce po kościele i cmentarzu rzym.-kat. Gdyby ktoś był zainteresowany odwiedzinami tych miejsc, można pisać na adres: parish.zabolotiv@gmail.com

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wizytę i pozostawiony komentarz :)
Osoby pozostawiające komentarze anonimowo, bardzo proszę, o podpisywanie się np. imieniem - ułatwi to nam dyskusję.

Serdecznie pozdrawiam
Polka na Kresach