5 maja 2014

Pistyń ( Pistyn' )

 W dzisiejszym poście chciałabym przedstawić Państwo kilka zdjęć przyrody, z miejscowości o nazwie Pistyń (Пістинь, Pistyn'). Jest to wieś założona w 1375 roku, która w 1756 roku otrzymała magdeburskie prawa miejskie. Obecnie miejscowość ta należy do rejonu kosowskiego, obwodu iwanofrankowskiego.

 
Schemat ekologiczno-poznawalnej ścieżki
Ścieszka prowadząca na gore Klyfu

ochraniamy piękno przyrody, czysta woda - zestaw zdrowia
                                 Juz w następnym poście przedstawię Wam, drodzy czytelnicy, najstarsza cerkiew na huculszczyźnie. Znajduje się ona także w miejscowości Pistyń.


6 komentarzy:

 1. Zdjęcia zrobione w złej porze roku, wszystko zamiast urzekać karasatom, to wygląda jak trwająca budowa ........ Trzeba było szukać ruin obu zamków, kościoła, cmenatrza rz-k, cmentarza żydowskiego, polskich, czeskich, węgierskich grobów na cmentarzach gr-k, solin tj. tego co jest niszczone tendencyjnie lub przez zaniedbania i z dnia na dzień ginie bezpowrotnie. Przyroda nie zginie, będzie podobna, gdy nas już nie będzie. Lepiej poświęcić czas na ocalenie tego co już nigdy nie wróci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdzie na blogu nie jest napisane, ze sa to ostanie zdjecia z tej miejscowosci. Jakby Pan/Pani przejzal/la mojego bloga dokladniej to moglby Pan/Pani natrafic na najstarsza cerkiew huculszczyzny, ktora sie w tej miejscowosci znajduje :) A co do pory roku, uwazam, ze kazda jest piekna i ma swoj urok. Ja nie jestem profesjonalnym fotografem bym robila cudowne, unikalne i niepowtarzalne fotografie. Przedstawiam to co wiedzialam, gdzie bylam, w tym czasie w jakim w danym miejscu mialam okazdje byc:)
   Serdecznie pozdrawiam

   Usuń
 2. Szanowna Pani, nie ma co unosić się honorem i popadać w oportunizm. Jeśli można radzić, to polecam czerpanie wiedzy z wieku źródeł, a nie bezkrytycznie tylko z jednego i to z tego które wielokrotnie zawiodło - ukraińskiego, co prowadzi Panią na ośmieszające manowce np. najstarsza cerkiew huculska starsza niż sama Huculszczyzna ( tj. najwcześniej można mówić o Huculszczyźnie od końca XVIIIw, XVI wiek jak Pani sugeruje to wpływy po wielowiekowym osadnictwie wołoskim ), czy dzwonnica ....... Wszystko co Pani się dowie trzeba weryfikować z użyciem praw logiki, a nie powtarzać bezkrytycznie. Jeśli prowadzi Pani bloga z pewną misją jako Polka, to z pewnością może Pani dotrzeć do informacji, że miejsce w którym stoi cerkiew ma piękną polską nazwę Wybranówka zachowaną nawet w najstarszych zapiskach. Rzeczywiście Wybranówka jest u podłoża pięknej stożkowatej góry Klify ( a nie jak Pani podaje Klifu). To miejsce jest trwale związane z historią Polski, w tym Polaków wołoskiego i rusińskiego rodu dla których wybudowano tą cerkiew w I RP. Zachęcam Panią do odwiedzenia tych okolic w lecie, w końcu to najcieplejszy region II RP, gdy przyroda wybuchnie wszechobecną zielenią, a Pistynka zachęci do kąpieli ciepłą szmaragdową wodą .........

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drogi Anonimowy, właśnie, zwracaj się do żródeł, nie tylko polskich badaczy, ponieważ Huculszczyzna chociaż i wspomniana w żródłach dość póżno, to nie znaczy że nie była zamieszkana. Historia Pistynia nie tylko związana z historią Polski, ale również z innymi kolonistami. Górskie tereny Huculszczyzny zostali zamieszkane głównie przez narzucenie porządków pańszczyzny na terenach Naddniestrzu i obszarów nizinnych w związku z czym lud chłopski musiał uciekać w góry. Teraz pytanie, czy na pewno cerkiew była zbudowana dla polaków? Właśnie cerkiew nie była zbudowana w centrum miasta, gdzie znajdował się kościół i synagoga. + drogi Anonim, Wybranówka, znajdowała sie nie tam gdzie teraz cerkiew, a troszke dalej po rzece, niedaleko od miejsca, gdzie był kurort dla odchudzania sie polskich magnatów. Tam właśnie też była mała drewniana cerkiew, która została sprzedana do innej wsi . Niestety Drogi Anonim, w twojej wypowiedzi brzmi tylko tęsknota o kresach, co oznaczało zwykłą kolonizację.

   Usuń
  2. Witam,
   czy wie Pani, w którym miejscu stał kościół w Pistyniu? Podobno są tam resztki fundamentów i nagrobków.
   Przy opisie wioski warto by zaznaczyć, że miały tam miejsce zbrodnie na polskiej ludności z rąk nacjonalistów.
   Pozdrawiam
   Antoni

   Usuń
 3. Ja, Wasyl Martyniak, jest Ukraińcem i obywatelem wsi Pistyń. Kocham bardzo i państwo Ukraińskie i państwo Polskie. Szukam dawnych zdjęc ( photo) naszej wsi Pistyń u polskich źródłach historycznych i także chciałbym dowiedzieć się, co Polacy znają o historii naszej wsi do 1945 roku. Numer mojego Viber +380992366414. Proszę nadsyłać mnie i dawne photo naszej wsi i historię naszej wsi. Kocham wszystkich Polaków i Ukraińców.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wizytę i pozostawiony komentarz :)
Osoby pozostawiające komentarze anonimowo, bardzo proszę, o podpisywanie się np. imieniem - ułatwi to nam dyskusję.

Serdecznie pozdrawiam
Polka na Kresach