1 sierpnia 2013

69 Rocznica Powstania Warszawskiego (69 Anniversary of Warsaw Uprising)

Dzisiaj mija 69 rocznica rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, które wybuchło o godzinie 17 w dniu 1 sierpnia 1944 roku.  
 Było ono największą akcją zbrojną polskiego podziemia, podczas niemieckiej okupacji - szansą na wolność, nie tylko dla Warszawy ale dla całej Polski. W heroicznej, nierównej i osamotnionej walce powstańcom udało się utrzymać prze 63 dni. Nie doczekali się oni pomocy ze strony Armii Czerwonej (która  była po drugiej stronie Wisły), a na którą liczyli. W trakcie powstania zginęło ok 200 tysięcy ludzi (powstańców i ludności cywilnej).

Pamiętajmy o bohaterach walczących o wolność naszego kraju i zatrzymajmy się dzisiaj o godz 17:00, na minute - by uczcić ich pamięć. Nie ważne gdzie się znajdujemy, czy w Polsce, czy poza jej granicami - PAMIĘTAJMY!Dla wszystkich tych, którzy chcieliby jeszcze raz zapoznać się z historia Powstania, zamieszczam ten film dokumentalny znaleziony na You Tube.
w języku polskim


i w języku angielskim


źródło zamieszczonych zdjęć - internet
źródło zamieszczonych filmików - You Tube

4 komentarze:

 1. Trzeba pamiętać, bo zginęli ludzie, którzy mieli najlepsze intencje i oddali swoje młode życie. Ale ja osobiście uważam, że z punktu widzenia polityki i strategii była to błędna decyzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Straszne i okrutne to byly czasy wojenne, trudno mowic co by bylo gdyby...najlepiej by bylo gdyby tej wojny wogole nie bylo, dlatego modlmy sie i miejmy nadzieje, ze nigdy sie nie powtorza i pamietajmy, uczmy mlodsze pokolenia o bohaterach -zwyklych ludziach, ktorzy oddali to co mieli najcenniejszego - swoje zycie bysmy my mogli zyc i cieszyc sie wolnoscia.

   Usuń
 2. pamiętamy .. bardzo dziękuję Ci za tą piękną notkę i pozdrawiam bardzo ciepło

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wizytę i pozostawiony komentarz :)
Osoby pozostawiające komentarze anonimowo, bardzo proszę, o podpisywanie się np. imieniem - ułatwi to nam dyskusję.

Serdecznie pozdrawiam
Polka na Kresach