Pages

26 stycznia 2016

Worochta (Vorokhta, Ворохта)


Całkowicie zapomniany przeze mnie post, który już miał się ukazać na blogu, na jesieni, a z rożnych przyczyn się nie pojawił. Nadrabiam ta zaległość i przedstawiam Państwu późno-jesienne karpackie miasto, znajdujące się w obwodzie iwano-frankowskim.
Worochta - bardzo znane górskie miasto, w szczególności kojarzone z okresem międzywojennym, gdy zjeżdżała się tutaj, na narty, cala śmietanka towarzyska ówczesnej Polski. 
W obecnej chwili miasto to nie jest już takim centrum turystycznym jak było. a czasy świetności ma za sobą - nie ma tu działających wyciągów narciarskich(Sprostowanie: dzięki jednemu z czytelnikowi bloga, który zamieścił pod tym postem komentarz, dowiedziałam się, ze jednak narty w Worochcie są, a dodatkowo jest tu także trasa do zjeżdżania na napompowanych kolach) skocznia tez jest zaniedbana. 
Mimo tych wszystkich niedostatków warto tutaj przyjechać - dla przyrody, malowniczych i cudownych górskich krajobrazów, które będą nas zachwycać podczas naszych górskich wędrówek.


 idziemy do skoczni

 wracamy do miasta

 Mozna powiedzieć, ze wróciliśmy na to miejsce, z którego wyruszyliśmy, ponieważ jesteśmy niedaleko stacji kolejowej.

 
kierujemy się w stronę centrum miasta

 5 komentarzy:

 1. Z tymi nieczynnymi wyciągami to nieprawda. właśnie wróciłam z Ukrainy i jeździłam w Worochcie na nartach. Zimą wyciągi działają i jest sporo turystów. Jest orczyk podwójny z bardzo fajną, wymagającą trasą i mały wyciąg do nauki jazdy na nartach, a obok również tor do zjazdów na pontonach dla dzieciaków. Działają knajpki przy stoku i mały bazar.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bylam z Worochcie na jesieni poprzedniego roku (w listopadzie 2015 r.), pytalam okoliczna ludnosc o dzialajace w zimie wyciagi narciarskie i kazdy odpowiadal, ze wyciagow nie ma, a te co byly nie dzialaja od 12 lat. Jestem wiec bardzo zdziwiona.
   Ciesze sie jednak, ze to ja sie myle i, ze narty tam sa. Mam nadzieje, ze miasto przywroci swiaja poprzednia slawe :)
   Serdecznie pozdrawiam i dziekuje za sprostowanie!

   Usuń
 2. Worochta jest mi szczególnie bliska, bo to ostatnie miejsce zamieszkania mojej rodziny Śliwak
  Szkoda, ze tak mało wiem o tej miejscowości.A.Ś

  OdpowiedzUsuń
 3. Bylem w Worochcie w czerwcu tego roku,urokliwa miejscowosc,spokoj ,cisza.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyciąg działa i odbywają się tam poważne zawody amatorów. Trasa stroma, czerwona, szybka, mało muld. Polecam karczmę "Stara Vorokhta" - supersmaczne dania, a część w chatce z paleniskiem ma super klimat.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wizytę i pozostawiony komentarz :)
Osoby pozostawiające komentarze anonimowo, bardzo proszę, o podpisywanie się np. imieniem - ułatwi to nam dyskusję.

Serdecznie pozdrawiam
Polka na Kresach