Pages

1 grudnia 2013

Obecne wydarzenia na Ukrainie (News from Ukraine)

źródło zdjęcia: internet
W dzisiejszym poście chciałabym napisać o wydarzeniach, jakimi żyje, w obecnej chwili, cala Ukraina. W związku z odstąpieniem Ukrainy, a raczej zawieszeniem rozmów, dotyczących przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, 

ludzie postanowili pokazać swoje niezadowolenie tą decyzją, wychodząc na ulice. Podpisanie dokumentów odnośnie wstąpienia Ukrainy do UE, nie oznaczałoby, że kraj ten automatycznie staje się jej członkiem, tylko oznaczałoby, że Ukraina zaczyna długą ciężką drogę, z wieloma zmianami w prawie, by w przyszłości do krajów Unii dołączyć. Odstąpienie od rozmów zszokowało ludzi, którzy widzieli w przystąpieniu do UE,  brak wiz na wyjazd z kraju, mniejsza korupcje, lepsze drogi po prostu lepsze życie dla siebie, swoich dzieci czy wnuków. Dodatkowym szokiem były wydarzenia z Majdanu w Kijowie, z nocy z piątku na sobotę, gdy specjalny oddział milicji Berkut, użył siły wobec pokojowej manifestacje zwolenników przystąpienia do UE (wytłumaczeniem do użycia siły stało się tłumaczenie, ze manifestanci stojący na majdanie przeszkadzali w ustanowieniu świątecznej choinki). Ludzie oburzeni takim postępowaniem obecnej władzy, która za pomocą siły próbuje stłamsić wszelkie formy protestu, na przekór nie boja się, tylko jednoczą się i w obecnej chwili chcą dymisji prezydenta Wiktora Janukowicza oraz rozwiązania rządu. We wszystkich większych miastach (ze wschodu na zachód, z północy na południe Ukrainy)organizowane są protesty, w których zachęca się ludzi do pojechania do Kijowa, by tam wesprzeć protestujących w walce o lepsze jutro. 
W dniu dzisiejszym, z rządzącej Partii Regionów, odeszli niektórzy jej członkowie, Prezydent Ukrainy zastanawia się nad wprowadzeniem stanu wyjątkowego, a opozycja zachęca do wyjścia z domu i dołączenia się do pokojowych demonstracji. 

Jeżeli ktoś z Państwa chce zobaczyć co się tutaj na Ukrainie dzieje, może to zrobić na stronie YouTube, gdzie od dzisiaj, ruszyła internetowa, niezależna telewizja, pokazująca bieżące wydarzenia, na żywo, bez cenzury(strona w języku ukraińskim)

Urząd Miasta w Kołomyi popiera przystąpienie Ukrainy do UE
Od siebie jeszcze dodam, ze w Kołomyi jest spokojnie, nie było żadnych form prowokacji, bojek z policja itp. Ludzie spokojnie zbierają się, pod ratuszem, na rynku miasta, ukazując swoje poparcie dla protestujących w Kijowie. Urząd Miasta ogłosił strajk, popiera protestujących ludzi, zachęca wszystkich, tych co mogą, by pojechali do Kijowa wesprzeć protestujący naród.

A to kolejna telewizja internetowa na platformie You Tube ukazujaca obecne wydarzenia na Ukrainie


4 komentarze:

 1. trzymam kciuki za Ukraine w UE .. niestety tak wygląda szantaż Cara Putina ... i to także ostrzeżenie dla Polski aby się odciać od sowieckiego gazu jak najszybciej .
  pozdrawiam bardzo ciepło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To smutne, ze ludzie kolejny raz sie rozczarowali....

   Usuń
 2. oby wszystko sie dobrze ulozylo!!! szkoda ludzi i pieknego kraju!buziaki!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wizytę i pozostawiony komentarz :)
Osoby pozostawiające komentarze anonimowo, bardzo proszę, o podpisywanie się np. imieniem - ułatwi to nam dyskusję.

Serdecznie pozdrawiam
Polka na Kresach