Pages

9 kwietnia 2013

Kościół pw Najświętszej Marii Panny w Kołomyi - 1/3 (Church of the Blessed Virgin Mary in Kołomyja - 1/3)


Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Kołomyi został zbudowany w latach 1762-1772 roku według projektu architekta Barnarda Meretyna. 

Fundusze na jego budowę pochodziły z fundacji miejscowego proboszcza Szczepana Mikulskiego (archidiakon, kanonik lwowski). Kościół ten był drugim, bądź trzecim budowanym w tym miejscu (pierwszym murowanym Kościołem - wcześniejsze były drewniane - najwcześniejsze wzmianki o Kościele budowanym na tym terenie pochodzą z 1353 roku).
W Kościele znajdował się nagrobek rotmistrza królewskiej chorągwi Macieja Jabłonowskiego herbu Prus III.  
Kościół zyskał sławę, także dzięki cudownemu obrazowi Matki Boskiej Kołomyjsko-Pokuckiej. Według legendy był on malowany na podstawie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej znajdującego się na Jasnej Górze. Po II wojnie światowej obraz ten znalazł się w kościele w Skomielnej Czarnej, kolo Myślenic (Polska, powiat myślenicki). Obecnie w Kołomyi, w Kościele św Ignacego Loyoli, znajduje się kopia tego obrazu.
W 1946 roku Kościół w Kołomyi został przekształcony na sklep z zabawkami. Podzielono wtedy wnętrze na dwie kondygnacje, rozebrano szczyty, dachy, sygnaturkę (mała wieża kościelna, w której najczęściej umieszcza się najmniejszy z dzwonów).
Od 1993 roku Kościół ten został przejęty przez Cerkiew Greckokatolicką, z przeznaczeniem na świątynię szkolną. Od tego czasu jest to Cerkiew Greckokatolicka św. Jozafata, zwana także, przez ludzi - Dziecięcą Cerkwią.
 cdn.
Ukraińska Greckokatolicka Cerkiew św Jozafata

Cudowny obraz Matki Boskiej Kolomyjsko-Pokuckiej znajdujący się w Skomielnej Czarnej kolo Myślenic - widok po zdjęciu sukienki i po pracach konserwatorskich, przeprowadzonych w 1993 roku, przez Pawła Pietrusińskiego.
źródło

Kopia obrazu Matki Boskiej Kolomyjsko-Pokuckiej znajdująca się w Kościele pw Ignacego Loyoli w Kołomyi.

A tak ten Kościół wyglądał wcześniejŹródło starych fotografii:http://www.skyscrapercity.com/ 

Były Kościół, obecnie Cerkiew mieści się pod adresem:

  ul. Hetmana Mazepy 2
78200 Kołomyja

бул. Гетьмана Мазепы 2
78200 Коломия


 

6 komentarzy:

 1. Ładnie się prezentuje :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozstaram sie jak najszybciej zamiescic zdjecia ze srodka - trzeba mi tylko w tygodniu rano wstac i pojsc na msze, gdyz jak sie przyjdzie pozniej to gora juz jest zamknieta a dol czynny w dni powszednie tak do godz 14. Dluzej wszystko otwarte w niedziele.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Pięknie ... czekam na środek :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Z zewnątrz piękny ale obawiam się że po tylu remontach i różnych właścicielach w środku z dawnej świetności mało co pozostało !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w srodku jest ladny ale no nie jest to juz ten kosciol co byl przed wojna...

   Usuń

Bardzo dziękuję za wizytę i pozostawiony komentarz :)
Osoby pozostawiające komentarze anonimowo, bardzo proszę, o podpisywanie się np. imieniem - ułatwi to nam dyskusję.

Serdecznie pozdrawiam
Polka na Kresach