Pages

26 marca 2013

Kościół pw Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Horodence (Church of the Immaculate Conception of the Blessed Virgin Mary in Gorodenka)

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i klasztor Teatynów w Horodence, jest jednym z najcudowniejszych zabytków XVII wieku. Były kościół rzymskokatolicki, obecnie cerkiew greko katolicka znajduje się przy ul. Włodzimierza Wielkiego 1 (вул. Володимира Великогo 1).


Kościoł pw Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
 W 1743 roku, w Horodence, kosztem Mikołaja Potockiego wojewody bełskiego i starosty kaniowskiego, rozpoczęto budowę rzymsko-katolickiego Kościoła pw Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz klasztoru misjonarzy, zaraz przy nim.
Na budowę, szły dochody ze wsi: Horodnica (Horodnytsya; Городніцa), Potoczysk (Поточиськ), Slobidka (Слобідкa), Niezwiska (Nezvys'ko; Незвиська), Harasymow (Harasymiv; Гарасимoв).
Świątynia została ukończona i poświęcona  2 lipca 1760.
Kościół w Horodence był pierwszym, na naszych ziemiach, który został zbudowany, przez słynnego architekta włoskiego Bernarda Meretyna.  Przy budowie  kościoła współpracował on  z utalentowanych rzeźbiarzem Janem Jerzym Pilznem. Świątynia zbudowana jest w najlepszych tradycjach bawarsko-austriacko-czeskiej i włoskiej szkoły architektury i należy do najpiękniejszych budynków w stylu późnego baroku, na Ukrainie i w centralnej Europie. 

Jak tylko się troszkę ociepli i stopnieje trochę tego śniegu to postaram się wybrać do Horodenki, by zrobić zdjęcia, wewnątrz Kościoła. Gdy robiłam te zdjęcia, wejście na teren kościoła było zamknięte, tak wiec nie mogłam dostać się do środka. Jeżeli wiec, kogoś ciekawi jak kościół ten wygląda, wewnątrz to proszę zaglądać na bloga, gdyż cdn :) 

Kościół Ormiański w Horodence
http://polkanakresach.blogspot.com/2013/03/koscio-ormianski-w-horodence-armenian.html

Synagoga w Horodence
http://polkanakresach.blogspot.com/2013/03/synagoga-w-horodence-synagogue-in.html

5 komentarzy:

 1. Śliczne zdjęcia -piękne miejsca :) ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się ciesze ze się podobają! :)
   Zapraszam do zobaczenia tych miejsc na własne oczy :)
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. http://kolomyya.org/se/sites/ep/50831/

   Pozdrawiam.Wiktoria (KOŁOMYJANKA)

   Usuń
  3. Witam szukam zdjęć Matki Bożej Horodeńskiej dla osoby, która mieszkał w Horodence

   Usuń
  4. ...Naprawde cudowna sacralna architektura Bernarda Meretyna!!!

   Usuń

Bardzo dziękuję za wizytę i pozostawiony komentarz :)
Osoby pozostawiające komentarze anonimowo, bardzo proszę, o podpisywanie się np. imieniem - ułatwi to nam dyskusję.

Serdecznie pozdrawiam
Polka na Kresach